Publiczne place zabaw i ich zalety

play-pretend-car-sibling-playground-concept-PMC8DDN-800x800

Publiczne place zabaw bardzo często przyciągają dzieci i nasze pociechy zazwyczaj nie chcą z nich wychodzić. Najmłodsi mają tam szanse wyładować swoją energię, rozwinąć swoje umiejętności ruchowe oraz mogą spotkać się ze swoimi przyjaciółmi.

Publiczne place zabaw i ich podstawowe zalety

  • Ćwiczą sprawność ruchową

Poprzez huśtanie, wspinanie, zjeżdżanie na zjeżdżalniach najmłodsi rozwijają swoje mięśnie oraz trenują zmysł równowagi.

  • Uczą pewności siebie

Każde dziecko na początku podchodzi z nieufnością do urządzeń, ale po pewnym czasie może odważyć się na zjazd na zjeżdżalni. Pomocna tutaj jest dla niego obserwacja innych dzieci i naśladowanie ich.

  • Publiczne place zabaw uczą kontroli ciała

Dzięki różnym urządzeniom dzieci poznają swoje ciało, czy to poprzez wspinanie, huśtanie, zabawę w piaskownicy, balansowanie czy kręcenie się na karuzeli. Testują możliwości i ograniczenia swojego ciała.

  • Działają wyciszająco

Bujanie na huśtawkach działa wyciszająco, odprężająco oraz pozytywnie wpływa na rozwój układu nerwowego oraz na zmysł równowagi.

  • Poprawiają koordynacje ruchową

Dziecko gdy wspina się na drabinki lub ścianki wspinaczkowe wykonuje naprzemienne ruchy, które wpływają na rozwój ich półkul mózgowych.

  • Dają radość

Zamiast spędzać czas przed telewizorem dziecko w pozytywny sposób nawiązuje kontakty z przyjaciółmi. Poprzez ruch w organizmach wytwarzają się tzw. „hormony szczęścia”, czyli endorfiny.

  • Nauczają współpracy

Poprzez zabawę dziecko nawiązuje nowe przyjaźnie oraz uczy się zabawy w grupie. Na placach zabawa można organizować też mini zawody z przeszkodami, które uczą współzawodnictwa.

  • Idealny sposób na wyładowanie energii

Po całym dniu siedzenia w domu czy szkole, publiczne place zabaw to idealne miejsce na wyładowanie energii oraz dobrze wpływa na zachowanie dziecka.

Istotne jest podejście rodziców do zabawy dzieci na placu zabaw. Chodzi o to, czy są obok nich i wspierają swoje pociechy, czy może przekazują im swoje lęki. Rodzic musi dać dziecku swobodę i pozwolić mu na eksperymentowanie. Rozwój ruchowy łączy się ze zdrowiem psychicznym i fizycznym, tak jak według powiedzenia „w zdrowym ciele, zdrowy duch”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.