Przydomowe place zabaw w przedszkolu – jakie przyrządy wybrać?

group-of-diverse-kindergarten-students-at-P982CDP-1199x800

Jak powszechnie wiadomo, warto by przy wszystkich przedszkolach powstały przydomowe place zabaw, ponieważ mają one pozytywny wpływ na rozwój fizyczny i psychiczny dzieci.

Dzięki urządzeniom, które są na każdym placu zabaw na dworze, najmłodsi uczą się panować nad swoim ciałem, zdobywają umiejętności kontrolowania i koordynowania swoich ruchów.

Istotne jest jakie przydomowe place zabaw przyrządzimy dla dzieci

Lokalizowanie sprzętów nie może być nieplanowane, wszystko powinni zaplanować profesjonaliści. Dla rozwoju przedszkolaków istotny jest wymiar, rodzaj, jak i materiał z jakiego zostały wykonane urządzenia. Właściwie dobrane wyposażenie placów zabaw ma wpływ na poprawny rozwój dzieci.

Niektóre elementy, takie jak np. belki balansujące wspomagają prawidłową równowagę najmłodszych. Dzieci bawiąc się uczą umiejętności balansowania swoim ciałem oraz koordynacji swoich ruchów. Takie elementy są szczególnie potrzebne dzieciom, które mają problemy z równowagą. Dla najmłodszych fajnym rozwiązaniem może być ławka-równoważnia.

Przydomowe place zabaw

Zabawa w piaskownicy nie ma ograniczeń wiekowych. W piaskownicy dziecko rozwija zmysł dotyku. Natomiast stawianie babek z piasku wspomaga rozwój kreatywności.

Huśtawka powinna być dostosowana do wieku odbiorców. Dla dzieci do lat 3 przeznaczone są huśtawki z oparciem i poprzeczką zabezpieczającą, natomiast przedszkolaki nie wymagają już takich zabezpieczeń. Huśtanie ćwiczy utrzymywanie równowagi, koordynację ruchową, a także siłę mięśni. Wahadłowy ruch utworzony przez huśtawkę wpływa relaksacyjno i uspokajająco na najmłodszych. Wiele nadpobudliwych dzieci może wyciszyć się podczas korzystania z tego elementu.

Drabinki świetnie wspierają prace obu półkul mózgowych, dzięki naprzemiennym ruchom rąk i nóg. Natomiast wspinanie ćwiczy równowagę, koordynację ruchów i siłę mięśni. Rozmaite rodzaje drabinek i elementy wspinaczkowe mają wpływ na właściwą koordynację ruchową dziecka. Wspinaczka wpływa na poprawę zręczności i wzmocnienie mięśni. Zabawa na drabinkach uczy dzieci do przemyślenia kolejnego kroku, dzięki temu uczą się planowania swoich przyszłych ruchów.

Wybierając zestaw sprawnościowy dla najmłodszych warto skontaktować się z profesjonalistą, który doradzi nam, jaka wysokość i stopień trudności będzie prawidłowy.

Zjeżdżalnie uczą dzieci jak przyjmować taką pozycję, żeby prawidłowo zjechać i nie upaść. Tak ćwiczy się równowagę i robi się to etapowo, dlatego dla dzieci przeznaczone są odpowiednio dostosowane do ich możliwości mniejsze zjeżdżalnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.