Bezpieczna zabawa na placu zabaw podczas upałów

girls-playing-clapping-game-while-sitting-on-H3MS7DN-1200x800

Bezpieczna zabawa na placu zabaw podczas upałów

Wakacje to czas kiedy na placach zabaw jest najwięcej dzieci. Jednak często w letnie dni pojawiają się upały, które mogą być niebezpieczne dla dziecka. Zatem jak zapewnić dziecku bezpieczną zabawę na placu zabaw w upalne dni?

Bezpieczny plac zabaw od strony producenta

Każdy plac zabaw powinien być tak zbudowany aby zapewnić dziecku bezpieczną zabawę. Deski odpowiednio zabezpieczone, stabilna konstrukcja, ale także cień jest elementem, który plac zabaw powinien zapewnić. Dzieci mogą znaleźć cień m.in. pod daszkami i pod korytarzami. Jest to bardzo istotne w procesie tworzenia placu zabaw, by pamiętać o zaprojektowaniu miejsc z cieniem. W upalne dni ważne jest, by dziecko nie było przez cały czas zabawy wystawione na ostre promienie słoneczne. Dlatego na placu zabaw niezbędne są miejsca z cieniem.

Wybranie miejsca w jakim plac zabaw ma zostać postawiony jest równie bardzo ważną kwestią. Przestrzenie otoczone drzewami i wszelką zielenią są najbardziej przyjazne dla placów zabaw. Dzięki drzewom uzyskamy dodatkowy cień, w którym dzieci będą mogły się schować przed ostrym słońcem. Jest to bardzo pomocne również dla rodziców, którzy pilnują swoich dzieci na placu. Stojąc lub siedząc przez cały czas w pełnym słońcu narażamy się na bóle głowy, zasłabnięcie czy nawet udar słoneczny. Zadbaj o swoje dziecko, ale nie zapominaj też o sobie. Podczas upałów obserwuj swoją pociechę tylko i wyłącznie z zacienionego miejsca.

Wybierając się na plac zabaw musimy być pewni, że dziecko będzie mogło, co jakiś czas schować się w cieniu. Jednak to nie wszystko, co możemy zrobić by chronić nasze pociechy przed Słońcem.

Bezpieczny plac zabaw od strony rodzica

Wybierając się na plac zabaw z dzieckiem w słoneczne dni warto pamiętać o kilku rzeczach:

  • Auć! Parzy!

Wszystkie elementy placu zabaw nagrzewa słońce. W szczególności elementy wykonane z plastiku oraz metalu mogą nagrzewać się do bardzo wysokich temperatur. Kontakt z tymi elementami może powodować poparzenie skóry dziecka. Najczęściej są to huśtawki i zjeżdżalnie. Co Ty jednak możesz z tym zrobić? Przed tym jak twoje dziecko skorzysta z urządzeń placu zabaw upewnij się, że nie są one bardzo nagrzane. Jeśli Twoje dziecko poparzy się, jak najszybciej schłodź miejsce oparzenia.

  • Chroń skórę

Poparzenia również mogą być spowodowane przenikającymi do skóry promieniami słonecznymi. Nasmaruj skórę dziecka kremami z filtrem by uniknąć bólu i zaczerwienienia skóry.

  • Czapki z głów… mała poprawka: czapki na głowę wróć!

W upalne dni należy zadbać o odpowiednie nakrycie głowy dla dziecka. Powinno być lekkie z cienkiego materiału i wykonane najlepiej z jasnych kolorów. Radzimy nie wybierać czarnych i ciemnych kolorów, ponieważ przyciągają one promienie słoneczne. Jasne natomiast odbijają je. Brak odpowiedniego nakrycia może skutkować bólem głowy, a nawet udarem słonecznym.

  • Bez wody ani rusz!

Woda, woda, woda! Odwodnienie jest bardzo niebezpieczne dla dziecka. Dlatego zadbaj o jego odpowiednie nawodnienie. Miej przy sobie zawsze butelkę wody. A szczególnie w dni kiedy na dworze jest skwar. Przypominaj dziecku o piciu wody, bo samo może zapomnieć o tym kiedy będzie w trakcie zabawy.

  • A teraz czas na przerwę

Należy zapewnić dziecku przerwy co kilkanaście minut. W tym czasie może się nadal bawić, jednak w miejscu, które jest zacienione.

  • Uświadom mnie!

Dziecko powinno być świadome zagrożeń jakie czekają na nie na placu zabaw. Przed pójściem na plac porozmawiaj ze swoim dzieckiem i wytłumacz mu na co powinien uważać i dlaczego.

Jeżeli będziesz pamiętać o tych wszystkich wskazówkach, zabawa Twojego dziecka na placu zabaw będzie bezpieczna.

PAMIĘTAJ!

W godzinach szczytowych, kiedy słońce jest najwyżej i grzeje najmocniej zrezygnuj z zabawy na placu zabaw. Lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie pozostanie w domu. Na plac można wybrać się wcześnie rano lub po południu. Godziny od 12 do 15 są niewskazane do spędzania czasu na dworze w pełnym słońcu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.