Idealne place zabaw

Idealne place zabaw to takie, na których pociechy w bezpieczny sposób mogą się bawić i rozwijać.

Plac zabaw nie może być z byle jakiego materiału, bo od stanu sprzętu zależy bezpieczeństwo dziecka. Na co warto zwrócić uwagę wybierając place zabaw dla najmłodszych?

Piaskownica

Piasek powinien być czysty i co jakiś czas uzupełniany. Najlepiej, by ogrodzenie wokół piaskownicy było nie za wysokie, wtedy będzie łatwiej dziecku je pokonać.

Karuzela

Dla rocznego dziecka najlepsza będzie karuzela z oparciem i barierką z przodu. Natomiast starsza pociecha może korzystać z karuzeli platformowej.

Zjeżdżalnia

Dla najmłodszych muszą być niskie i niezbyt strome. Koniec zjeżdżalni powinien być tak ukształtowany, by zjeżdżający nie uderzał gwałtownie nogami o ziemię. Natomiast boki muszą być odpowiednio wyprofilowane.

Huśtawki

Konstrukcje huśtawek muszą być stabilne i przy huśtaniu nie mogą się poruszać. Odległość pomiędzy huśtawkami powinna być na tyle duża, by nie doszło do stłuczki. Huśtawki muszą być przystosowane do pociech w różnym wieku.

Ogrodzenie

Zwróć uwagę, czy place zabaw są ogrodzone oraz jak zabezpieczone są furtki. Koniecznie muszą mieć zasuwki, by dziecko nie wyszło samo na ulicę.

Drzewa

Jeśli na terenie placu zabaw lub za ogrodzeniem są drzewa, w ciepły dzień łatwiej będzie znaleźć trochę cienia.

Koniki

Różnego typu koniki do bujania muszą mieć mocne sprężyny, które doskonale utrzymają ciężar dziecka.

Ławeczki

Idealnie, jeśli są ustawione blisko placu. Wstając do dziecka, będziesz miała na oku rzeczy pozostawione na ławce.

Drabinki

Wspinanie się po drabinkach ćwiczy ruchy rąk i nóg, a te doskonale wpływają na współdziałanie półkul mózgowych dzieci. Musimy pamiętać, że drabinki nie mogą się kołysać i przechylać.

Nawierzchnia

Nawierzchnia placu musi być równa i czysta. Upadek na piasek jest mniej bolesny, ale trawę łatwiej utrzymać w czystości. A po deszczu prościej po niej biegać niż po namoczonym piasku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.