Jak zachęcić dzieci do zabawy na placu zabaw?

at-school-playground-PWDKM5P-1200x800

Jak zachęcić dzieci do zabawy na placu zabaw?

Zabawa na świeżym powietrzu niesie ze sobą same korzyści. Powietrze ma pozytywny wpływ na rozwój dziecka zarówno psychiczny jak i fizyczny. Dziecko podczas zabawy na dworze dotleni się, słońce dostarczy mu cennej witaminy D, a ruch polepszy koordynację ruchową oraz kondycję dziecka. Aktywnie spędzony czas pozytywnie wpłynie na niejadków jak i dzieci z otyłością. Niejadkowi po ruchowej zabawie zwiększa się apetyt, a spalanie tkanki tłuszczowej podczas ruchu pomaga w walce z otyłością. Zabawa na placu zabaw to dodatkowe korzyści, tj. nauka umiejętności kontaktowania się w grupie i rozwój wyobraźni. Dzieci bawiące się na placu zabaw nabywają również pewności siebie.

Kiedy zrozumiesz dlaczego zabawa na świeżym powietrzu jest ważna dla zdrowia twojego dziecka, łatwiej będzie Ci znaleźć sposób na wyciągnięcie dziecka z domu i zachęcenie go do aktywnej zabawy.

TECHNOLOGIA VS. ZABAWA NA DWORZE

W erze wszechobecnej technologii wydaje się prawie niemożliwym zmusić dziecko od oderwania się od telefonu. Dzieci potrafią godzinami wpatrywać się w święcący ekran i odciągniecie ich od nich to nie lada wyzwanie.  Dlatego przedstawimy wam kilka sposobów, dzięki którym uda Ci się zachęcić dziecko do zabawy na dworze. Jak już wiesz wiążę się to z samymi korzyściami dla Twojego dziecka. Jeśli jedna metoda nie zadziała, nie poddawaj się, wypróbuj kolejną.

  1. Brudne dziecko – szczęśliwe dziecko

Dziecko, które wie, że może ubrudzić ubranie lub rozczochrać włosy bawi się chętniej. Poinformuj więc dziecko, że jeśli się ubrudzi to nic się nie stanie. Ubrania się wypiorą a włosy się rozczesze. A dziecko nie będzie mieć obaw przed zabawą. Powiedziałeś dziecku, że może się ubrudzić, ale ono wciąż czuje strach przed zabrudzeniem podczas zabawy na dworze? Dołącz do niego i zróbcie razem coś fajnego, brudząc się przy tym. Skakanie po kałużach jest świetną zabawą, a gdy zrobisz to razem ze swoim dzieckiem, poczuje ono, że nie ma w tym nic złego żeby się ubrudzić. Skoro Ty to robisz, ono też może.

  1. Dziecko nieustannie Cię obserwuje i bierze z Ciebie przykład

Siedzisz cały dzień i oglądasz telewizję lub przeglądasz social media na telefonie? To nie dziw się twojemu dziecku, że robi tak samo. Chcąc by Twoje dziecko bawiło się na dworze, daj mu przykład. Dziecko będzie bardziej zainteresowane zabawą jeśli dołączysz do niego i pobawisz się z nim. Zapytaj je w co chciałoby się bawić, jeśli nie będzie miało pomysłów, Ty coś zaproponuj.

  1. Zapewnij dziecku odpowiednie narzędzia do zabawy

Telefon jest narzędziem prostym dla dziecka. Łatwo znajdzie tam to czego szuka. Jednak zabawa na dworze wymaga większego wysiłku. Pomóż swojemu dziecku bawić się na świeżym powietrzu. Plac zabaw znajduję się za daleko od domu by dziecko mogło samo pójść i bawić się na nim? Zawieź je i pokaż mu, że dla Ciebie jest to przyjemność, a nie problem. Plac zabaw we własnym ogrodzie jest świetnym rozwiązaniem w takim przypadku. Jeśli dziecko ma ochotę się pobawić na placu, będzie miało do niego szybki dostęp w każdym momencie. Rozważ kupno placu zabaw na twoje podwórko i daj dziecku przestrzeń do zabawy na dworze.

Teraz już wiesz jakie są korzyści zabawy na świeżym powietrzu, a szczególnie na placu zabaw. Dowiedziałeś się także o trzech metodach jak poradzić sobie z zachęceniem dziecka do zabawy na świeżym powietrzu. Jedyne co musisz jeszcze wiedzieć, to cierpliwość. Zachowaj spokój i bądź cierpliwy. Nie działa jedna metoda? Spróbuj drugiej. Możesz spróbować też wdrążyć w życie wszystkie sposoby na raz. To będzie z pewnością najskuteczniejsze wyjście. Gwarantuje Ci, że jeżeli zachęcisz dziecko do zabawy na dworze, to zauważy ono, że jest to świetna forma zabawy. I przyjdzie czas gdzie samo będzie proponować pójście na plac zabaw czy po prostu na świeże powietrze.

Plac zabaw jest najlepszym pomysłem na zabawę na dworze. Oferuje on wiele urządzeń, z których dzieci mogą z korzystać. A używając wyobraźni, pomysły na zabawę nie skończą im się nigdy. Dlatego nie ma mowy na nudę na placu zabaw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.