Jak wybierać urządzenia na publiczne place zabaw?

empty-swing-in-the-garden-park-BAKN379-1200x800

Publiczne place zabaw to miejsca dedykowane do zabawy dla dzieci w różnym wieku i z różnymi potrzebami. Bardzo ważne jest więc ich wyposażenie, by mogły sprostać oczekiwaniom maluchom. Ponadto publiczne place zabaw powinny być bezpieczne i atrakcyjne wizualnie. Jak urządzić publiczne place zabaw?

Każdy plac zabaw musi stwarzać dzieciom warunki do bezpiecznej zabawy. O tym, czy będzie on bezpieczny, zdecyduje jego lokalizacja, ogrodzenie oraz jakość wyposażenia. Wszystkie sprzęty muszą być wykonane z najwyższej jakości materiałów. Jednakowo istotne jest odpowiednie położenie urządzeń  z zachowaniem stref bezpieczeństwa wokół nich oraz zastosowanie odpowiedniej nawierzchni.

Wybierają dane urządzenia na publiczne place zabaw należy dopilnować by w planie znalazło się miejsce dla tych uniwersalnych elementów, które zagwarantują placowi zabaw ponadczasowy charakter i umożliwią zabawę dzieciom w różnym wieku, z różnym poziomem sprawności.

Piaskownica

W piaskownicy mogą bawić się dzieci poniżej 3. roku życia, oczywiście pod nadzorem opiekunów, ale również dzieci w wieku szkolnym. Z piasku można wznosić budowle, stawiać babki, kopać tunele, konstruować zamki. Dodatkowe zabawki do piasku pozwalają na urozmaicanie zabawy, ale również stwarzają świetną okazję do zawierania przyjaźni.

Huśtawki

Na huśtawkach samodzielnie bujać się mogą już kilkuletnie dzieci. Dla najmłodszych dostosowane są urządzenia wyposażone w specjalne krzesełkowe siedziska. Natomiast huśtawki również muszą być ustawione na specjalnej nawierzchni, która będzie amortyzowała upadki oraz w właściwej odległości od innych sprzętów.

Domki

Mniejsze i większe domki, podczas zabaw stają się sklepikami, zamkami, twierdzami obronnymi czy kryjówkami. Domki mogą również być wyposażone w zjeżdżalnie, równoważnie czy ścianki wspinaczkowe, co podnosi ich funkcjonalność i atrakcyjność.

Karuzele i bujaki

Dla większości dzieci dobra zabawa kręci się… wokół karuzeli. To urządzenia, które dostarczają ogromnej ilości rozmaitych bodźców i pozytywnych emocji. Niewielkie karuzele montowane na placach zabaw to urządzenia, które dziecko wprawia w ruch samo, za pomocą siły własnych rąk. Bujaki to w większości sprzęty przeznaczone dla młodszych użytkowników placów zabaw, stylizowane na pojazdy mechaniczne lub różnego rodzaju zwierzątka – pozwalają trenować równowagę i pobudzają wyobraźnię.

Linie

Konstrukcje z linami mają różne wymiary. Wspinanie się i pokonywanie lęków związanych z wysokością pozwala doskonalić dużą sprawność.

Bocianie gniazdo

Huśtawka ta w zależności od wymiarów i modelu, umożliwia huśtanie się w pozycji siedzącej, półleżącej lub leżącej, jednemu lub większej liczbie dzieci równocześnie.

Trampoliny

Trampoliny ziemne gwarantują bezpieczną zabawę dzieciom, a właściwie zaprojektowane dają możliwość aktywnego spędzania czasu na placu zabaw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.