Bezpieczne przydomowe place zabaw

kids-playing-on-a-playground-ride-in-park-JM37BUH-1200x800

Niewinna zabawa w piaskownicy może zakończyć się płaczem albo skaleczeniem dziecka, gdy natknie się na kawałek szkła. A co dopiero bieganie czy huśtanie. Nie można jednak zabronić dziecku przyjemności, jaką daje zabawa. Trzeba zrobić jak najwięcej, by bawił się bezpiecznie. Oto kilka rad, dzięki którym można uniknąć przykrych sytuacji:

Obserwuj swoje dziecko

Dzieciom przychodzą różne pomysły do głowy, wszystkim się interesuje, ale nie potrafi jeszcze ocenić niebezpieczeństwa. Nawet na chwile nie można spuszczać dziecka z oczu.  Należy uczyć malca, że na podwórku niczego nie wolno brać do ust. Szczególnie musimy uważać w lesie lub parku, ponieważ może zrywać nieznane rośliny – mogą okazać się trujące.

Oceń przydomowe place zabaw

Znajdź takie, po których dziecko będzie mogło bezpiecznie bawić się, nie ryzykując upadku. Unikaj miejsc, gdzie znajdują się stare blachy, wystające druty itp. Omijaj przydomowe place zabaw, na których większość urządzeń jest skierowana dla starszych dzieci. Ścianki do wspinaczki będą zachęcać malucha. A trudno dziecku wytłumaczyć, że wchodzić po wysokich drabinkach będzie mógł za kilka lat.

Przydomowe place zabaw – sprawdź piaskownicę

Zanim dziecko zacznie się w niej bawić, upewnij się, czy w piaskownicy nie ma szkieł, niedopałków papierosów, psich kup itp. Czystsze są zwykle piaskownice na ogrodzonych placach zabaw.

Ucz, jak postępować ze zwierzętami

Dziecko cieszy się na widok czworonogów? Pamiętaj, że w zabawie ze zwierzętami obowiązują pewne zasady:

  1. Nigdy nie zostawiaj dziecka samego z nieznajomym psem.
  2. Nie pozwalaj, by pociecha całował go w pyszczek. Zwierzak nawet w zabawie mógłby chwycić dziecko za nos albo wargę.
  3. Nawet znajomemu i łagodnemu psu nie wolno przeszkadzać w jedzeniu i opiece nad swoimi młodymi.
  4. Lepiej, by w parku dziecko samo nie dawało wiewiórce orzeszka – bywa, że są zarażone wścieklizną.
  5. Nie należy podchodzić do walczących ze sobą zwierzaków.
  6. Nie wyrażaj zgody na zabawę z bezpańskim czworonogiem – prawdopodobnie nie był szczepiony i mógłby się zarazić groźnymi pasożytami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.