Place zabaw Wrocław przeciwko telewizji. Co wybierze Twoje dziecko ?

IMG_1757-1067x800

Place zabaw Wrocław przeciwko telewizji. Co wybierze Twoje dziecko ?

Place zabaw jesienią stoją puste, ponieważ aura na dworze nie zachęca do zabawy w piaskownicy czy na huśtawce. Tylko czy musi to oznaczać brak ruchu i siedzenie przed TV ?

Place zabaw Wrocław to miejsca, gdzie dzieci mogą użyć swojej wyobraźni. Gdy zacznie padać można lepić babki z błota i bawić się w piekarnie czy sklep. Poza tym spacer na świeżym powietrzu pozytywnie wpłynie na nas, jak i na dzieci.

Czy telewizja musi wygrywać z placami zabaw ?

Jasne, że nie. Place zabaw Wrocław mają same zalety, a oglądanie telewizji niestety nie. Zacznijmy od tego, że dzieci do 3 roku życia według specjalistów, nie powinny w ogóle oglądać telewizji. Według badań ok 60 % dzieci siedzi przed telewizorem i ogląda filmy przez kilka godzin dziennie. Taka sytuacja niestety prowadzi do negatywnych skutków:

  1. Ogromne ograniczenie aktywności ruchowej, co powoduje występowanie zaburzeń rozwoju sprawności ruchowej dzieci;
  2. Utrwalanie złych nawyków jedzeniowych – „śmieciowe” jedzenie jest niemal regułą podczas oglądania telewizji, a to z kolei prowadzi do tego, że dziecko nie ma już ochoty na jedzenie zdrowych i wartościowych posiłków;
  3. Zdecydowanie krótszy czas przeznaczony na czytanie i naukę co prowadzi do pogorszenia się szkolnych osiągnięć uczniów;
  4. Pogorszenie stosunków rodzinnych – podczas oglądania rzadko prowadzi się rozmowy, w konsekwencji rodzina coraz mniej czasu spędza ze sobą. Wspólne wykonywanie czynności domowych zbliża, podobnie jak wspólny spacer czy wspólna zabawa.

Można oczywiście zapobiec temu i przestrzegać kilka podstawowych zasad:

  1. Czterolatek może siedzieć przed telewizorem nie dłużej niż 30 minut dziennie. Dobrze zaplanować również dni wolne od TV.
  2. Dzieci w wieku szkolnym mogą oglądać telewizję max. 1 godzinę dziennie.
  3. Od 10 roku życia możesz pozwolić dziecku na max. 90 minut telewizji.
  4. Gdy dziecko skończy 13 lat, powinno uczyć się samo kontrolować czas spędzony przed TV. Pomocne może być ustalenie limitu tygodniowego, który nasza pociecha będzie mógł sam rozdzielić na dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.