Co oferują miejskie place zabaw dla dzieci?

IMG_1799-1067x800

Pomimo szerokiego wyboru dostępnych atrakcji miejskie place zabaw nieprzerwanie cieszą się takim samym zainteresowaniem wśród rodzin z dziećmi. Opiekunowie bowiem doskonale wiedzą – tylko aktywność w przestrzeni publicznej zapewni ich pociechom intensywny rozwój społeczny i motoryczny, przewyższając pod tym względem wszelkie inne zabawki lub formy rozrywki. Co możemy znaleźć na placu zabaw? Dlaczego ten obiekt wciąż jest tak uwielbiany przez najmłodszych oraz nadal stanowi nieodłączną część środowiska miejskiego? Zachęcamy do dalszej lektury!

Spis treści

Podstawowe funkcje miejskich placów zabaw dla dzieci

W pierwszych latach życia mózg dziecka wyjątkowo intensywnie przyswaja wiedzę, a organizm potrzebuje sporej dawki ruchu dla optymalnego rozwoju motorycznego. Jakie elementy placu zabaw mogą wspierać najmłodszych w realizowaniu tych naturalnych potrzeb?

Wsparcie rozwoju motorycznego

Rodzice często martwią się o prawidłowy rozwój motoryczny swoich dzieci, zwłaszcza w obliczu zagrożenia, jakie niesie długotrwałe spędzanie czasu przed ekranami już od najmłodszych lat. Chcąc zachęcić swoje pociechy do ruchu i aktywności fizycznej, szukają sprawdzonych rozwiązań. Należą do nich przede wszystkim:

  • liniarnie – występujące w wielu nietypowych kształtach (namiotu, karo, klepsydry czy stożka z mostkiem), skutecznie rozwijają u najmłodszych umiejętność wspinaczki także w niestandardowych pozycjach;
  • małpie gaje – stanowiące połączenie linarium, ścianki wspinaczkowej i klasycznych drabinek, swoją wielofunkcyjnością zachęcają dzieci do aktywności na różnych płaszczyznach ruchowych,
  • zjazdy linowe – atrakcyjne przejażdżki wzmacniają dziecięce mięśnie poprzez trzymanie uchwytów tyrolki, jednocześnie przynosząc im dużo radości.

Rozwój społeczny

Internetowe środowisko nie sprzyja rozwojowi społecznemu dzieci. Młode osoby stają się przez nie coraz bardziej zamknięte w sobie i odczuwają lęk w miejscach publicznych. Dlatego warto zadbać, aby od najmłodszych lat miały sposobność do życia w grupie. Place zabaw dla dzieci są idealnym miejscem do tego celu – stanowią przestrzeń, w której pociechy nieustannie się integrują, uczą zasad współpracy oraz interakcji z rówieśnikami, rozwijając tym samym umiejętności społeczne w przyjazny sposób.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Każdemu rodzicowi zależy, aby jego dziecko było maksymalnie bezpieczne. Z tego powodu wymagają najwyższych standardów zabezpieczeń dla najmniejszych użytkowników. Publiczne place zabaw zawsze będą zatem najlepszymi strefami dla dzieci, bowiem każda taka przestrzeń oddana do użytku musi spełniać restrykcyjną normę unijną PN-EN 1176. Rozporządzenie to nakazuje, aby wszystko, co znajduje się na placu zabaw, było stabilne i solidnie przymocowane do podłoża, a cały teren musi być odpowiednio ogrodzony. Ponadto regulowana jest również konieczność zastosowania nawierzchni amortyzującej z piasku, żwiru, kory bądź materiału syntetycznego w celu minimalizacji skutków upadku.

Mała architektura
Mała architektura

Z myślą o różnych grupach wiekowych

Miejsce do zabaw dla dzieci powinno być zaprojektowane z myślą o potrzebach rozwojowych każdej grupy wiekowej. Odpowiednio dobrane urządzenia będą służyły zatem zarówno asekurowanemu przez rodzica maluchowi, jak i starszej pociesze szukającej większych wyzwań. Rozwiązania dla najmłodszych, typu huśtawki kubełkowe czy bocianie gniazda, zapewniają stabilność, a w związku z tym maksymalne bezpieczeństwo. Z kolei dla starszych dzieci, zwłaszcza dojrzewających uczniów szkół podstawowych, idealne okażą się małpie gaje oraz bardziej rozbudowane konstrukcje linowe wspierające sprawność i koordynację.

Co znajduje się na placu zabaw?

Publiczne przestrzenie do zabawy wyróżnia przede wszystkim bogactwo atrakcji zgromadzonych w jednym miejscu. Dzięki temu każdy znajdzie tam coś dla siebie, a to z kolei sprawia, że bawialnie miejskie niezmiennie cieszą się dużym zainteresowaniem. Co można znaleźć na placu zabaw?

Niezbędne urządzenia

Aby móc nazwać przestrzeń placem zabaw, najpierw musi zostać wyposażona w podstawowe urządzenia do rozrywki na świeżym powietrzu. Zaliczają się do nich przede wszystkim:

  • zjeżdżalnie – uwielbiane przez maluchy dzięki emocjom związanym ze zjazdem,
  • huśtawki – pozwalające na ćwiczenie równowagi,
  • karuzele – oferujące dzieciom zabawę w grupie i doświadczanie nowych wrażeń,
  • piaskownice – rozwijające kreatywność oraz umożliwiające maluchom zabawę w budowanie,
  • miejsca do wspinaczki – wspierające rozwój motoryczny, siłę i koordynację.

Elementy kreatywne dla dzieci

Warto jednak urozmaicić tę przestrzeń o inne ciekawe rozwiązania, które z pewnością przyciągną jeszcze więcej rodzin. Sposobem na to może być stworzenie chociażby placu tematycznego (łąki, toru wyścigowego czy kosmosu), bowiem taka spójność wizualna z pewnością pobudzi dziecięcą wyobraźnię. Ponadto należy zadbać o wybór urządzeń niebędących typowym wyposażeniem bawialni, a jednak uaktywniających umysł i zachęcających do aktywności. Mogą to być niezbędne elementy w nowej odsłonie, np. zamiast postawić na klasyczną karuzelę z siedziskami, wybrać wersję słupową bądź typu twist. Co na placu zabaw dodatkowo może wpłynąć na przyciągnięcie rodzin? Warto pomyśleć również o zupełnie niestandardowych sprzętach, takich jak ogrodzenia sensoryczne, przy których dziecko będzie mogło dopasowywać elementy poprzez poruszanie kołem, przesuwać autem po torze czy nawet grać na cymbałkach.

Mała architektura placu zabaw

Poza oczywiście strefą dla dzieci trzeba zadbać o komfort opiekunów, a także o dostosowanie elementów do otaczającej bawialnię przestrzeni publicznej. Zatem co jest na placu zabaw do urozmaicenia jego struktury? Między innymi obiekty małej architektury, tj. ławki z desek czy śmietniki z bali będące doskonałym wykorzystaniem otaczających go elementów krajobrazu. Do wykreowania naturalnej przestrzeni nada się świetnie także nawierzchnia amortyzująca z piasku oraz posadzenie roślinności – z zastrzeżeniem, aby drzewa zostały umieszczone w bezpiecznej odległości od zabawek zgodnie z normą unijną PN-EN 1176. Z kolei bardziej nowoczesne sfery miejskie będą współgrały z minimalistycznymi śmietnikami metalowymi lub kompletami ogrodowymi z jasnego drewna. Nie można również zapomnieć o najważniejszym w przypadku obu tych wystrojów – dobrze widocznej i czytelnej tablicy regulaminowej!

Publiczne place zabaw dostępne dla dzieci z niepełnosprawnościami

Należy pamiętać, że przestrzeń publiczna powinna być dostosowana do wszystkich mieszkańców – trzeba to wziąć pod uwagę już na etapie projektowania. Można tego dokonać, tworząc obok schodów podjazdy dla wózków inwalidzkich oraz wybierając urządzenia niewymagające pełnej sprawności ruchowej. Co na plac zabaw dla dzieci o specjalnych potrzebach? Warto zadbać o umieszczenie huśtawek typu bocianie gniazdo, z których będą mogli korzystać wszyscy użytkownicy. Świetnym rozwiązaniem będzie także wybranie podwyższonej piaskownicy, aby mogło usiąść przy niej dziecko poruszające się na wózku inwalidzkim.

Trendy w projektowaniu miejskich placów zabaw

Coraz częściej wybierając materiały na place zabaw, zwraca się uwagę na ich ekologiczność – na przykład na zastosowanie drewna bezrdzeniowego pochodzącego ze zrównoważonych źródeł. Takie same znaczenie ma jednak także odporność materiałów na warunki atmosferyczne, a za sprawą najnowszych rozwiązań można te cechy ze sobą pogodzić. Wykorzystanie drewna klejonego oraz trwałego polietylenu HDPE pozwala stworzyć przestrzeń niewrażliwą na promieniowanie UV, odkształcenia czy pękanie. Współczesne trendy obejmują również dodawanie elementów edukacyjnych, które łączą zabawę z nauką. Dzięki temu na bawialniach oprócz klasycznych huśtawek lub zjeżdżalni można znaleźć zabawki uczące odczytywania godzin, tablice edukacyjne o tematyce recyklingu bądź stoły do gier umysłowych, takich jak chińczyk, warcaby i szachy.

Miejski plac zabaw jest zatem przestrzenią, w której dzieci mogą szeroko rozwijać umiejętności społeczne i motoryczne, jednocześnie nie rezygnując z rozrywki. Warto zaplanować tego typu obiekt tak, aby wizualnie oraz swoim wyposażeniem zachęcał rodziny do odwiedzin. Świetnie się do tego nadadzą ciekawe zestawy zabawowe ze wszystkimi wspomnianymi w artykule rozwiązaniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.